2019’da gazeteler Basın İlan Kurumu’ndan ne kadar ilan aldı?

Evrensel ve Birgün gazetelerine verilen ilan durdurma cezaları medya gündemini meşgul ederken 2019’da hangi gazetenin ne kadar ilan aldığını ve 2018’e göre değişimini derledim.

Evrensel ve Birgün gazetelerine, Basın İlan Kurumu’nun geçtiğimiz yıl verdiği reklam ve ilan durdurma cezalarının ardından iki gazeteden de tepkiler yükselmişti. Kurum’un resmi ilan istatistikleri üzerinden ulaşılabilen verilerle oluşturduğum, hangi gazetenin ne kadar ilan ve reklam aldığına dair tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

Birgün gazetesi, okurlarına yaptığı bir açıklamayla, Basın İlan Kurumu’nun hangi sebeple ilan durdurma kararı verdiğini okurlarıyla paylaşmıştı.

Bugün de Evrensel, Kurum’un ilan kesme cezasına yaptığı itirazın reddedildiğine dair manşetle çıktı. İlan durdurma cezasının hangi gerekçelere dayandırıldığına yer verilen habere, gazetenin itirazları da eklendi.

2019’da en fazla reklam alan yaygın gazete, 3480 ilanla Cumhuriyet gazetesi olurken en az ilan alan gazete ise 218 ilanla Yurt gazetesi oldu. Yurt gazetesi, 2019 başında yaygın gazete statüsündeyken yıl içinde yerel gazete olarak yayın hayatına devam etmeye karar vermişti.

2019’da Yurt’tan sonra en az ilan ve reklam alan gazete 521 ilanla Evrensel olurken Birgün gazetesi toplam 678 ilan aldı.

Geçen bir yılda gazetelerin aldığı ilan sayıları nasıl değişti?

2019’da yaygın gazete olarak yayın hayatına son veren Vatan gazetesi gibi istisnaları akılda tutmakla beraber, 2019’da yaygın gazete olarak basılan gazetelerin, geçtiğimiz yıl aldıkları BİK ilanları ile bir önceki yılın karşılaştırıldığı tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

32 yaygın gazeteye 2018’de dağıtılan ilan sayısı 56 bin 55 iken 2019’da bu sayı 51 bin 939’a düştü. Söz konusu örneklemde ilan sayısı %7 azalırken, 2018’e göre ilan sayısını 6 gazete artırdı. İlan sayısı artan gazeteler arasında Cumhuriyet %46 ile dramatik bir artış gösterdi. Aldığı ilan oranında en ciddi kaybı yaşayan ise %76’lık düşüşle Yurt gazetesi oldu.

ilginizi çekebilir