Diyanet İşleri’nden iki haber sitesine ‘Enderun teravihi’ reklamı

Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul’un Fethi’nin 566. yıl dönümü dolayısıyla 1 Haziran’da Yenikapı Meydanı’nda Enderun usulü teravih namazı kılınacağını duyurmuştu. Teravih namazından bir gün sonra Diyanet İşleri’nin, iki haber sitesinin manşetine ilan verdiği görüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı 1 Haziran Cumartesi gecesi, İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla Yenikapı Milli İrade Meydanı’nda Enderun usulü teravih namazı kılınacağını duyurmuş ve vatandaşları katılmaya davet etmişti.

 

Kılınan teravih namazı ve aynı alandaki diğer etkinlikler, Sabah‘tan NTV‘ye basında geniş yer buldu. Teravih namazı için ayarlanan saf düzenine göre, önlerdeki birkaç saftan sonra araya çekilen metal bariyerler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın program sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini işaret eden konuşması tartışma yaratmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugün de haberler.com ve sondakika.com’a Enderun teravihi etkinliğine dair manşet ilanı (advertorial) verdiği görüldü.

“Yüz binler Yenikapı Milli İrade Meydanında Enderun teravih namazında saf tuttu” başlıklı ilanın yanlarında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Diyanet Vakfı’nın logosu yer aldı.

Haberler.com’daki manşette, içeriğin para karşılığı yayınlanan bir içerik olduğunu okuyucuların anlaması için eklenen “Reklamdır” veya “İlandır” ibaresine yer verilmezken, Sondakika.com’daki manşette “Reklamdır” bilgilendirmesine yer verildi.

 

Haberler.com’un 3 Haziran manşet ekran görüntüsü (Masaüstü görünüm)

 

Sondakika.com’un 3 Haziran manşet ekran görüntüsü (Masaüstü görünüm)

 

Websitelerini farklı metriklere göre karşılaştıran ölçüm şirketi Alexa’ya göre haberler.com Türkiye’nin en popüler 33. sitesiyken, sondakika.com 133. sırada yer alıyor.

ilginizi çekebilir