Gazete gelirlerinde dijital, kağıdı geride bırakmaya başladı

The Guardian’ı ve The Observer’ı bünyesinde barındıran Guardian Media Group, yıllık gelir raporunu açıkladı. Guardian’ın, Nisan 2017- 2018 dönemi dijital gelirleri, ilk kez kağıt baskı gelirlerini geçti.

Foto: Matt Fidler/Guardian

GMG, geçtiğimiz günlerde dijital ve kağıt baskı gelirlerini açıkladı. Buna göre, grubun geçen 12 ay içinde dijital gelirleri 108,6 milyon Pound’u bulurken kağıt baskı ve diğer etkinlik gelirlerinin toplamı 107,5 milyon Pound’da kaldı.

Gazetelerin var olduğu günden beri, gazeteciliğin nasıl finanse edileceği konusu her zaman tartışılırken internetin yaygınlaşması bu tartışmalara bit boyut daha kazandırdı. Haberlerin, herhangi bir ücret ödemeden okunabilmesi gazeteler için daha fazla okura ulaşma imkanı sağlarken, kağıt baskı satışlarının azalması yapılan haberlerin nasıl finanse edileceğini sorununu da beraberinde getirdi. Okuyucuların çoğu, para ödeyerek bir gazete almak veya paralı online bir gazeteye abone olmak yerine ücretsiz mecralara kaydı. Bu mecralarda artan reklam gösterimleri, yayıncılar ile okuyucular arasında -deneyim konusunda- her zaman en büyük sorunlardan biri olageldi.

Bu noktada da gazeteler, geliştirdikleri gelir modelleriyle dijital dönüşüme karşı farklı reaksiyonlar gösterdi. Örneğin, Wall Street Journal sadece abone olanların haberleri okuyabilmesi gibi bir yol seçerken (paywall), Guardian bütün haberlere okuyucuların ücretsiz ulaşabilmesi yolunu seçti. Belli miktarda dijital reklam gösterimleriyle gelir sağlayan Guardian, kamunun kesintisiz ve sağlıksız bilgi alma hakkını koruduğunu ancak yapılan haberlerin ve gazetecilik masraflarının sadece bu reklam gelirleriyle karşılanamayacağını, okuyucuların gazetesine sahip çıkmasını öneren bir yazıyı her haberin sonuna ekleme yoluna gitti.

Aşağıda göreceğiniz o yazıda, gazetenin hangi sebeplerle okuyucularından bağış talep ettiği, gazetenin son dönemde uluslararası düzlemde ses getiren haberlerinden örneklerle, miktarı ne olursa olsun okuyucuların bağışta bulunmasını talep ediyor. Guardian’ın bu talebi, geçtiğimiz yıl ciddi bir karşılık buldu zira 12 ay içinde toplam 375 bin okuyucudan gazeteye destek sağlanmış.

Gazeteler, maddi imkansızlıklar sebebiyle gazetecilik faaliyetlerini olması gerektiği gibi yapamamak ile büyük reklamverenler veya kamudan gelecek fonları kabul etmek arasında sıkışıp kalıyor. Bu noktada da en büyük sorumluluk, okuyuculara düşüyor. Haber aldıkları kaynaklara bağış veya abonelik gibi yollarla maddi anlamda sahip çıkarak sürdürülebilir gazeteciliği desteklemek en önemli konulardan biri olarak hala önümüzde duruyor.

ilginizi çekebilir