Devlet destekli trollük üzerine bir araştırma

Institute For The Future, geniş çaplı dijital taciz kampanyalarında devlet destekli trollerin etkinliği ve rolünü araştıran bir rapor yayımladı. 18 aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkan raporda örnek olaylarla incelenen 7 ülke arasında Türkiye de bulunuyor.

Son yıllarda çokça konuşulan devlet destekli trollük kavramını merkezine alan araştırma, yeni bir politik manevra alanı olarak dijital ortamda yürütülen kötü imaj yaratma kampanyalarını ele alıyor. Dezenformasyonun hedefi olan kişi ve kurumlara dair profesyonel fotoşoplu görsel içeriklerden illegal yazılımlarıyla kişilerin ihlal edilen mahremiyetlerine kadar birçok noktaya değiniyor. Rapora göre bu saldırılar genellikle gazeteciler, insan hakları savunucuları, aktivistler ve siyasal muhalefetin kanaat önderlerini hedef alıyor. Bu tip kötü amaçlı dijital kampanyaların temel amacı, kampanyaya konu olan kişileri sindirmek.

Trol saldırılarında devletin rolünü dört farklı kategoride inceleyen araştırmada Azerbaycan, Bahreyn, Ekvador, Filipinler, Türkiye, ABD ve Venezuela’dan örnek olaylar inceleniyor.

Türkiye’de yapılmış dijital taciz kampanyalarına örnek olarak Selin Girit, Ceyda Karan ve Nevşin Mengü’ye yönelik söylemler örnek gösteriliyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

ilginizi çekebilir