Youtube güvenilir haberleri ön plana çıkarmaya çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde Youtube, haber aramalarında ve son dakika gelişmelerinde kullanıcıları videoyu izlemeden önce “güvenilir” kaynağı görebileceğini açıkladı. Youtube ayrıca daha iyi haber deneyimleri oluşturmak ve gazeteciliği desteklemek adına 25 milyon dolarlık yatırım yapacak.

. Etiketler: , , , , ,

Youtube, kullanıcıların doğru bilgi ve haberlere ulaşması için son dakika gelişmeleri ve günün öne çıkan haberleri aratıldığında haberin “güvenilir” kaynağına da yer verecek. Anladığım kadarıyla güvenilir kaynak olarak Avrupa’da 25 ülkeden 100 yayıncının kullandığı “Player for Publisher” aracı baz alınacak. Kullanıcılar, bu özellikle birlikte haberin detayını okuyabileceği veya doğruluğunda emin olabilecek şekilde bu kuruluşların ürettiği haberlere tek tıkla erişebilecek.

Dezenformasyonun önlenmesi ve yanlış bilginin yayılmasının engellenmesi için atılan adımlar şimdilik pek de fena görünmese de mecranın asıl sorunu nefret, ayrımcılık, ırkçılık ve terörizm içeren söylemlerin buradan yayılabilmesi ve bir noktada da kendilerini reklam geliriyle finanse etmesi olarak biliniyor.

Güvenilir kaynağın videoyu izlemeden önce görme özelliğinin kullanıcılar açısından ne kadar efektif olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

25 milyon dolarlık destek

Google Haberler Girişimi’nin yanı sıra Youtube da kamuoyuna sürekli ve sağlıklı bilgi akışının sağlanabilmesi için habercilik üzerine 25 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Vox Media, Jovem Pan ve India Today gibi haber kuruluşlarıyla işbirliğine gidecek olan platform, kullanıcıların haber alma deneyimlerini iyileştirmeyi ve belki de gerekli olacak yeni ürünleri kuracağı uzman ekiplerle takip edecek. 25 milyon dolarlık yatırım ayrıca 20 büyük pazardaki haber kuruluşlarının sürekli video içerik üretebilmeleri için ve yeni içerik yayıncılarını mecraya kazandırmak için kullanılacak.

ilginizi çekebilir