Türkiye 2018’de hangi şarkıları dinledi?

2018’de en çok hangi şarkıların ve hangi sanatçıların dinlendiğini merak etmekle başlıyor her şey: Geçen yıl başından geçenleri, ülkeyi, dünyanı düşünürken bir yandan da tekrar tekrar başa sarıp dinlediğin şarkılar, hafızanda yer tutmuş sanatçılar aklına geliyor. Geliyor mu sahiden? Geliyorsa alttan alttan çalan favori şarkılarınla okumaya başlayabilirsin.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok şarkı YouTube’da izlendi veya dinledi. 2018’de en çok dinlenen ilk 20 sanatçı listesine göre Türkiye Youtube’da en az 6,5 milyar kez video klip izledi. Bunun yanı sıra, Spotify üzerinden de 370 sanatçıya ait 821 şarkı toplam 1,4 milyar kez dinlendi. Youtube ve Spotify’la yarışacak kullanıcı ve kullanım hacmine sahip olmasa da fizy, 2018’in en çok dinlenen ilk 100 yerli ve yabancı şarkılarının listesini paylaştı. fizy’nin listesi Youtube’la benzerlikler taşıyor. Bunun dışında da fizy’de herhangi bir veri şimdilik mevcut değil. Belki aklınıza iTunes gelmemiştir ki gelmediyse normaldir: iTunes artık hem gözden hem gönülden hem de telefonların sık kullanılanlar bölümünden ırak.

En çok dinlenen şarkının sahibi Youtube ve fizy’de Mabel Matiz, Spotify’da Ezhel

2018’in en çok dinlenen şarkıları sıralamasında Youtube ve fizy’de ilk sırayı Mabel Matiz’in Öyle Kolaysa şarkısı aldı. Youtube’da 207,5 milyon kez dinlenen şarkının fizy’de ne kadar dinlendiğini bilmesek de ilk sırada olduğunu biliyoruz. Spotify’da ise 2018 kelimenin tam anlamıyla rap yılı oldu. En çok dinlenen 10 şarkının 7’si rap şarkılarından oluştu. Listenin en üst sırasında yer alan Geceler 19,5 milyon kez dinlendi.

Ezhel tutuklandıktan sonra daha çok dinlenmeye başladı

Ezhel, 24 Mayıs 2018’de “Uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. 19 Haziran 2018’deki ilk duruşmada beraat eden Ezhel için o günlerde gelen ülke çapındaki tanınırlık da Spotify verilerine yansıdı.

Tutuklanmadan önce aylık 5-7 milyon bandında ilerleyen Ezhel şarkıları, tutuklanmasıyla birlikte belki bilinirliği arttığı için belki de insanlar Ezhel’e, şarkılarını dinleyerek destek vermek istedikleri için aylık 9-11 milyon bandına ulaşmıştı.

Müslüm Gürses ve Freddie Mercury filmleri, şarkılarını da canlandırdı

Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı Bohemian Rhapsody filmi 24 Ekim’de, Müslüm Gürses’in hayat hikayesinin anlatıldığı Müslüm filmi ise 26 Ekim’de vizyona girmişti. Bu iki biyografi,  büyük beğeni toplamanın yanı sıra, sanatçıların şarkılarını da yeniden hatırlattı.

Spotify’da aylık ortalama 600-700 bin bandında ilerleyen Müslüm Gürses şarkıları, filmin vizyona girmesiyle birlikte adeta fırladı. 2018’in son 3 ayında Müslüm Gürses şarkıları sırasıyla 1,6 milyon, 4,2 milyon ve 2,9 milyonluk dinlenme rakamlarına ulaştı.

Youtube’da da aylık ortalama 800-900 bin izlenme/dinlenme bandında seyreden Müslüm Gürses şarkıları, filmin vizyona girmesiyle birlikte aylık ortalama 3 milyon seviyelerinde bir süre ilerleyip 2 milyona doğru geriledi.

Müslüm Gürses Youtube Aylık Dinlenme, 2018

Ayrıca Müslüm Gürses, toplamda 402 milyonluk dinlenmeyle 2018’te, Türkiye’de Youtube üzerinden en çok dinlenen 3. sanatçı oldu.

Müslüm’le aynı zamanda vizyona giren Bohemian Rhapsody filminde hayatı anlatılan ünlü müzisyen Freddie Mercury’nin dinlenmeleri de arttı. Filmin vizyona girmesinde önce Youtube’da ortalama 2-3 bin izlenme alan Mercury şarkıları, filmle birlikte 5-6 bin bandına yükseldi.

Freddie Mercury Youtube Aylık Dinlenme, 2018

Freddie Mercury’nin solistliğini yaptığı Queen’in şarkıları da filmden önce 20 bin civarında izleme alırken, filmle birlikte 150 binlere ulaştı.

Queen Youtube Aylık Dinlenme, 2018

Yıl boyunca bazı sanatçıların şarkılarını tekrar tekrar dinledik

2018 boyunca hem Youtube hem de Spotify’da şarkıları en çok dinlenen ilk 20 sanatçıya ve Türkiye’de ne kadar dinlendiklerine göz gezdirirken, aralarından en çok sevdiğiniz sanatçının bir şarkısını dinleyerek bu yazıyı noktalayabilirsiniz.

* Bu analizde faydalandığım verilerin işlenmiş haline buradan; işlenmemiş hallerine ise Youtube Charts, Spotify Charts, fizy Top 100 Yerli kaynaklarından ulaşabilirsiniz.

** Dijital müzik endüstrisine dair belki de ilk kez yapılan bu tür bir analizin daha fazla veri ve mecra barındıran, daha detaylı, daha farklı açılardan ele alınan benzerlerinin de yapılmasını umarım.

ilginizi çekebilir