Google 2018’de 2,3 milyar kötü amaçlı reklamı yayından kaldırdı

Google, 2018’de 2,3 milyar kötü amaçlı reklamı yayından kaldırdı. Dijital ekosistemdeki dinamizm gereği reklam politikalarını güncellemeye devam etti. Yalan haber ve yanlış bilgi yayan site ve sayfalara yönelik aldığı önlemler öne çıktı.

. Etiketler: , , ,

Google; reklam sağlayıcı kimliğiyle yayıncı, kullanıcı ve reklamverenlerin daha temiz bir dijital reklam ekosisteminde varlığını sürdürmesini amaçlayan reklam politikalarına, 2018’de kripto para ve istismar edilebilecek bazı yerel hizmetler gibi 31 madde daha ekledi. Şirket, var olan ve eklenen kurallara göre 2018 icraatlarını duyurdu. Öne çıkan başlıklar şöyle:

  • 2,3 milyar kötü amaçlı reklam yayınını durdurdu.

Bu rakamın yaklaşık 58,8 milyonunu oltalama amaçlı reklamlar, 531 binden fazlasını kefalet tahvili (bail bond) reklamları, yaklaşık 207 binini bilet satıcılarına ait reklamlar oluşturdu. Yani günde ortalama 6 milyon kötü amaçlı reklam yayından kaldırılmış oldu. 2017’de toplam 3,2 milyar kötü amaçlı reklam yayından kaldırılmıştı.

  • 1,5 milyon uygulamayı, 734 bin yayıncıyı reklam ağından çıkardı

Yayıncı, uygulama geliştirici ve sayfa bazında kötü amaçlı içerik tespiti için 330 sınıf/kademe tasarlandı. Sınıflandırmalar, manuel ve makine öğrenmesine dayalı olarak yapıldı. 2018’de 1,5 milyon uygulama, 734 bin yayıncı ve uygulama geliştirici reklam ağından çıkarılırken 28 milyon sayfadan reklamlar kaldırıldı.

  • Yalan haberleri önlemek için 143 bin siyasi reklam kontrol edildi

ABD ara seçimleri öncesi belirlenen reklam kuralı gereği 143 bin siyasi reklam kontrol edilerek yayınlandı. Bu reklamların kim tarafından, hangi bölgede, ne kadar bütçeyle yapıldığı şeffaflık politikası gereği de açıklandı. Benzer bir reklam kontrol mekanizması bu yıl Avrupa Birliği ve Hindistan seçimleri için de uygulanıyor.

  • Yanlış bilgi yayan 15 bin siteden reklamları kaldırdı

Yanlış bilgi yayan, kullanıcıları yanlış yönlendirebilecek, nefret içeren yaklaşık 1,2 milyon sayfayı, 22 binden fazla uygulamayı ve 15 bin siteyi; reklam politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle reklam ağı dışına çıkardı. Daha çok detay vermek gerekirse ‘aşağılayıcı veya tehlikeli’ içerik kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle 74 bin sayfadan reklamlar kaldırıldı. Yine bu kuralı ihlal ettiği tespit edilen yaklaşık 190 bin reklamı, reklam ağından kaldırdı.

ilginizi çekebilir